Arkistomatskua
Otathan huomioon, että tämä on yli 13 vuotta vanha artikkeli, joten sisältö ei ole välttämättä ihan ajan tasalla. Olin artikkelin kirjoittamishetkellä 24-vuotias.
Ulkomusiikillisesti countryduolta näyttävä amerikkalainen Wolves in the Throne Room on kunnioitettava bändi siinä mielessä että se ei pureudu mihinkään tunnettuun muottiin. Weaverin veljesten muodostama bändi ei juokse miekka kädessä corpsepaintit kasvoilla metsässä Immortalin tyyliin kuten niin moni modernikin bm-bändi nykyään. Toisaalta sehän on ihan yksi ja sama mitä bändi tekee tai miltä näyttää jos musiikki kuulostaa hyvältä. Ainakin itse olen tätä mieltä.
Sori häiriö, tämä on härski oman firmani mainos, teksti jatkuu alapuolella...
Digitoimisto Dude Oy -mainos:
Tarvitsetko laadukkaat ja helposti päivitettävät verkkosivut?
Nämäkin sivut joita juuri nyt katselet ovat käsintehtyä, kotimaista laatua. Toteuttamamme WordPress-verkkosivut latautuvat supernopeasti ja ovat naurettavan hyvännäköisiä. Emme käytä valmispalikoita, vaan suunnittelemme ja koodaamme kaikki käsin itse. Yrityksemme on ollut toiminnassa vuodesta 2013 ja kasvu on ollut tasaista. Meihin luottaa jo sadat asiakkaat. Tutustu lisää ja ota yhteyttä!
Perinteistä bläkkistä bändi ei tee myöskään sanoituksiltaan, jotka keskittyvät perus epätoivon ohella lähinnä shamanismiin ja luontoon. Kuullaanpa kappaleilla jopa linnun laulua. Vielä itsellenikin hieman vieraampi yhtye julkaisi killerilevyn Celestial Lineage viime syksynä. Musiikillisesti meno on jykevää ja eeppistä, mutta bändin vaatimattomat promokuvat eivät kerro musiikista kirjaimellisesti yhtään mitään. Viimeksi vastaavia mitäänsanomattomia ulkomusiikillisia viboja herätti saksalainen bm-duo Klabautamann.
Lempikappaleekseni on muodostunut Subterranean Initiation, jonka huikea melodia alkaa ensimmäisen kerran 1:18 kohdalta ja mielihyväkeskusta stimuloivammin kohdassa 6:19. Atmosfääristä ja upeaa. Suosittelen jos musta metalli yhtään kiinnostaa. Tässä vielä teille, joilla ei ole Spotifya.