Mikä lokikirja?

Rollemaan kapteenin lokikirja on Rollen kevyt päiväkirja ja päivittäinen kirjoitushaaste. Tavoitteena on kehittää mielenterveyttä, kirjoittamisharrastusta ja madaltaa kynnystä itseilmaisuun.

Päivä 13633

Tällä hetkellä huomaan, ettei malta mennä nukkumaan ajoissa. Edeltävinä öinä on mennyt sinne 3-4 välille nukkumaanmeno. Jään johonkin ihmeelliseen koodauslimboon, joka ei ota loppuakseen. Termiuksella ja Claude Codella on ihan liian helppo ohjelmoida jotain puuttuvia juttuja SSH:n välityksellä. Liikaa meneillään nyt. Ei puhelimella tarvitsisi enää koodata. Mutta kun se on niin mukavaa.

Jospa yritän nyt pitää sen peli-illan. Yritän.

Tässä kirjoituksessa on 68 sanaa. Blogi on osa Fediversumia, voit tykätä ja kommentoida seuraamalla blogia Mastodonissa.

Fediverse -reaktiot

Päivän saavutukset kirjoittamishetkeen (17:35) mennessä

Kuva Roni Laukkarisesta

Roni Laukkarinen

Kirjoittaja on 37-vuotias elämäntapanörtti, ammatiltaan yrittäjä ja teknologiajohtaja perustamassaan digitoimistossa, verkkosivujen tekijä, koukussa kirjoittamiseen 5-vuotiaasta. Päivät kuluu monipuolisen musiikkiharrastuksen, retropelien ja koodaamisen parissa, mutta arkea piristyttää myös vaimo ja kaksi lasta. Mastodon ja leffat lähellä sydäntä.

Lue Rollesta lisää