↑↓ liiku Enter avaa Esc sulje Satunnainen kirjoitus

Vähän hevimpi Frontside Ollie

1 min
87 sanaa

Kaikki ovat varmaan tähän mennessä kuulleet Frontside Olliesta. Jos et, se on niin karkkinen ja hunajainen lapsiäänen ”hittibiisi” kuin vain voi olla. Kappale on saanut välittömän ihkutusreaktion esiteini-ikäisten tyttöjen keskuudessa, jonka myötä Robinista on puhuttu ”Suomen Justin Bieberinä”. Sitä vastoin kappale saa inhoreaktioita vähän varttuneimmilta.

No, tämäkin oli odotettavissa. Suomalainen metalcore-yhtye Mekanism on tehnyt kappaleesta läpällä coverin. Ja taas yhdestä ”huonosta” kappaleesta on tehty vähän paremman kuuloinen versio.

Mekanism: Frontside Ollie

Kannattaa tsekata muuten bändin muukin matsku. Hyvänkuuloista settiä. EDIT: Tässä vielä vähän ylivedetympi, kiitos Matias!

Keskustelu

Ei vielä kommentteja

  1. Jos et, se on niin karkkinen ja hunajainen uusi lapsen tekemä hittibiisi kuin vain voi olla

    Ei tekemä. Biisinhän on tehneet Maki Kolehmainen ja Risto Asikainen

  2. Ja Mekanismista sen verran, etten mää siitä muuten niin välitä, mutta kyllä tuota Laulajaa ihan mielellään kattelee. :p

    1. Joo, käytin väärää sanaa. Korjasin, kiitos. Sanoitukset ovat kuulemma Robinin kuitenkin (ylläri). Tsekkaa muuten hieman myöhässä laittamani toinen cover.

  3. Tuo toinen oli teknisesti vähän onneton esitys. Anteeksi nyt vaan, kun selkeesti tunnet joitain yksilöitä tuostaki bändistä. Vähän vähemmällä yrittämisellä, ja karsimalla tuo ois voinu olla ihan hyväki cover, mutta nyt fiilis on lähinnä se kuin kuuntelisi viittä biisiä päällekäin.

    1. No jälkimmäinen on vähän enemmän läpällä vedetty ja tekninen onnettomuus kuuluu asiaan, eikä kyseessä ole käsittääkseni mikään bändi. Minua nauratti.

  4. Hevi on paskaa

    Hevi on jööttiä.

    Sanoitukset biisiin Frontside Ollie teki Jimi Constantine. Kannattaa olla hiljaa, jos ei asioista mitään tiedä. ;D

    1. Kiitos korjauksesta, jos asia näin on. Minä en sanonut tietäväni, eikä kyllä kiinnostakaan. Hevi on paskimmillaankin parasta ;)

  5. Sanoituksen on kyllä tehnyt Sana Mustonen, eikä Jimi Constantine.

Kukaan ei ole vielä sanonut mitään. Aloita keskustelu Mastodonissa tai siellä, missä kirjoitus on jaettu.

Osallistu keskusteluun

Keskustelu käydään somessa. Julkiset kommentit Blueskysta, Threadsista ja Mastodonista tuodaan tämän artikkelin kylkeen automaattisesti. Voit vastata kirjoitukseen suoraan omalta Mastodon-tililtäsi tai miltä tahansa fediversumin palvelimelta:

  1. Kopioi kirjoituksen osoite
  2. Liitä osoite oman palvelimesi hakuun

    Haku löytää kirjoituksen, ja voit vastata siihen kuten mihin tahansa julkaisuun.

  3. Rolle Mastodonissa

    @rolle@mementomori.social

Jaa ja keskustele

Kun kirjoitus jaetaan Mastodonissa, Blueskyssa tai Threadsissa, jakoon tulleet vastaukset ja lainaukset kopioituvat tänne viestiketjuineen. Keskustelu näkyy täällä yleensä vartin sisällä.