Mikä lokikirja?

Rollemaan kapteenin lokikirja on Rollen kevyt päiväkirja ja päivittäinen kirjoitushaaste. Tavoitteena on kehittää mielenterveyttä, kirjoittamisharrastusta ja madaltaa kynnystä itseilmaisuun.

Päivä 13634

Lepopäivä, kahvittelupäivä, pelipäivä, oleilupäivä. Saunapäivä.

Sauna säilyy samanlaisena läpi vuosikymmenien, vaikka kaikki muu ympärillä muuttuisi. Minulla on edelleen sama, hyvä olo, kun saunasta tulee vilvoittelemaan. Viileä ilma lämpimällä iholla tuo mieleen muistoja, mummolan, sokerisen Jaffa-limonadin, kesäisten puiden havinan, sadeveden ropinan peltikatolla, sata vuotra vanhan saunan, tervashampoon, papan mutinat, isän vitsit, ihmiset, joita ei enää ole muualla kuin muistoissani.

Sauna on omanlaistaan meditaatiota. Minulla oli kausi, jolloin jaksoin meditoida, mutta nyt se tuntuu jotenkin vaikealta aloittaa. Meditointi on siitä hyvä keksintö, että ahdistus unohtuu. Ei tule silloin mietittyä miksi tai kuka olen. Kaipaan sitä tunnetta, merkityksettömyyttä, ajattomuutta, autuutta. Saunassa saan maistaa palan sitä.

Tässä kirjoituksessa on 115 sanaa. Blogi on osa Fediversumia, voit tykätä ja kommentoida seuraamalla blogia Mastodonissa.

Fediverse -reaktiot

Päivän saavutukset kirjoittamishetkeen (20:40) mennessä

Kuva Roni Laukkarisesta

Roni Laukkarinen

Kirjoittaja on 37-vuotias elämäntapanörtti, ammatiltaan yrittäjä ja teknologiajohtaja perustamassaan digitoimistossa, verkkosivujen tekijä, koukussa kirjoittamiseen 5-vuotiaasta. Päivät kuluu monipuolisen musiikkiharrastuksen, retropelien ja koodaamisen parissa, mutta arkea piristyttää myös vaimo ja kaksi lasta. Mastodon ja leffat lähellä sydäntä.

Lue Rollesta lisää