Kuten olette varmaan jo huomanneet, aloitin taas elokuva-arvostelujen kirjoittamisen. En siksi, että en keksi muuta kirjoitettavaa, vaan siksi että tykkään taas arvostella elokuvia. Viimeksi ongelmana oli se, että katsoin liikaa elokuvia enkä sen takia ehtinyt arvostella niitä. No, niin katson nytkin, mutta nyt minulla on enemmän aikaa kirjoittaa niitä, sillä olen lukulomalla. Ei, tämä ei myöskään tarkoita sitä että käytän koko lukulomani elokuva-arvostelujen tekemiseen. Pitäähän sitä muutakin tehdä, kuten esimerkiksi nukkua, katsoa lisää elokuvia, käydä ystävien luona. Niin ja tuota noin, lukea kokeisiin.
Äidinkielen tekstitaidon koe ja kuuntelut ovat takana. Äidinkielen koe meni ihan hyvin, mutta eihän sitä koskaan tiedä mitä sieltä tulee. Ruotsin kuuntelu yllätti, sillä en todellakaan osaa ruotsia. Tai no enemmänkin avokysymykset yllättivät, sillä osasin listata kaikki pyydetyt viisi asiaa esimerkkeineen. Englannin koe meni huonommin kuin syksyllä, tai ainakin siltä se tuntui. Seuraava koe onkin vasta maaliskuun puolivälissä. Siihen asti rentoilua kotona.

Keskustelu
Ei vielä kommentteja
Kukaan ei ole vielä sanonut mitään. Aloita keskustelu Mastodonissa tai siellä, missä kirjoitus on jaettu.
Osallistu keskusteluun
Keskustelu käydään somessa. Julkiset kommentit Blueskysta, Threadsista ja Mastodonista tuodaan tämän artikkelin kylkeen automaattisesti. Voit vastata kirjoitukseen suoraan omalta Mastodon-tililtäsi tai miltä tahansa fediversumin palvelimelta:
Haku löytää kirjoituksen, ja voit vastata siihen kuten mihin tahansa julkaisuun.
@rolle@mementomori.social
Kun kirjoitus jaetaan Mastodonissa, Blueskyssa tai Threadsissa, jakoon tulleet vastaukset ja lainaukset kopioituvat tänne viestiketjuineen. Keskustelu näkyy täällä yleensä vartin sisällä.