Olisi niin mukavaa koodata koko ilta, mutta pitää lopettaa ajoissa. Olen saanut hyvän tatsin ”normaaleihin” työpäiviin. Kun ei pingota liikaa, ei väsähdä.
Tulinen ruoka ja sauna ei ole aina kovin hyvä yhdistelmä. Isäni oli iso tulisen ruoan ystävä ja kuten monen muunkin asian, perin häneltä myös mieltymyksen tulisiin ruokiin. Hän kasvatti omia chilejään ja metsästi netistä toinen toisistaan tulisempia chilipaprikoita, kastikkeita ja uutteita.
Kerran hänen luonaan söimme hänen valmistamaansa äärimmäisen tulista, maukasta thairuokaa. Huulia poltteli aivan kuten tänään maustettuani Thai cuben carolina reaper-kastikkeella. Ruoan jälkeen menimme sitten saunaan. Teki hieman kipeää, kun hiki alkoi valua otsalta silmiin. Kuin polttavaa laavaa.
Joku sanoi, että chili voi tuottaa kivun ja euforian tunteita, mutta vain osa ihmisistä tuntee molemmat. Hyvin sanottu.
Lotan kanssa on mukava jutella. Vaikka tytär on 16, jostain syystä näen hänessä aina sen esikoisvauvan, joka hän on aina ollut. Manu 12v pelailee tänään äitinsä kanssa Minecraftia. Olen niin ylpeä meidän lapsista.
Tässä kirjoituksessa on 176 sanaa. Blogi on osa Fediversumia, voit tykätä ja kommentoida seuraamalla blogia Mastodonissa.