Mikä lokikirja?

Rollemaan kapteenin lokikirja on Rollen kevyt päiväkirja ja päivittäinen kirjoitushaaste. Tavoitteena on kehittää mielenterveyttä, kirjoittamisharrastusta ja madaltaa kynnystä itseilmaisuun.

Päivä 13444

Lotta saa kissanhoitokeikan ja haluaa, että saatan hänet perille asti. Olen iloinen, että 16-vuotias jaksaa vielä isänsä seuraa. Puen treenivaatteet päälle ja päätän, että juoksen takaisin. Spontaani 22 kilometriä tyhjään vatsaan on aina hyvä idea. Miksi en koskaan opi? Matkalla olevasta kaupasta tarttuu mukaan pähkinäpatukka, vauhtikarkkia ja Osheeta, mutta eihän se ihan riitä. Nautin silti luonnosta. Plussat voittavat miinukset.

Illasta odotetusti migreeni. Toivottavasti heltiää yötä kohden, tuntuu pahenevan vaan. Ei pitäisi katsella ruutuja, mutta tuntikausien makoilu kyllästyttää. Kipu 6/10. Migreenilääke on tietenkin loppu.

Sellainen se lauantai. Huomenna varmasti jo helpottaa.

Tässä kirjoituksessa on 101 sanaa. Blogi on osa Fediversumia, voit tykätä ja kommentoida seuraamalla blogia Mastodonissa.

Fediverse -reaktiot

Päivän saavutukset kirjoittamishetkeen (20:42) mennessä

Kuva Roni Laukkarisesta

Roni Laukkarinen

Kirjoittaja on 37-vuotias elämäntapanörtti, ammatiltaan yrittäjä ja teknologiajohtaja perustamassaan digitoimistossa, verkkosivujen tekijä, koukussa kirjoittamiseen 5-vuotiaasta. Päivät kuluu monipuolisen musiikkiharrastuksen, retropelien ja koodaamisen parissa, mutta arkea piristyttää myös vaimo ja kaksi lasta. Mastodon ja leffat lähellä sydäntä.

Lue Rollesta lisää