Mikä lokikirja?

Rollemaan kapteenin lokikirja on Rollen kevyt päiväkirja ja päivittäinen kirjoitushaaste. Tavoitteena on kehittää mielenterveyttä, kirjoittamisharrastusta ja madaltaa kynnystä itseilmaisuun.

Päivä 13720

Huonot yöunet, mutta jaksan silti lähteä aamulenkille. Enpä muista milloin olisin viimeksi käynyt aamulla juoksemassa, tuntuu hyvältä. Tuuli on kylmä, mutta t-paidalla ja shortseilla pärjää hyvin. Aamuaurinko lämmittää. Saan hurjasti iloa teknologiasta, on aika uskomatonta, että oma tekoälybotti tekee uusia reittejä ja tähtää vieläpä uusiin alueisiin.

Väsymys tulee nopeasti ja jo neljältä alkaa hyydyttämään. Jostain kumman syystä työpäivä venyy silti. Huomenna paremmilla energioilla.

Tässä kirjoituksessa on 78 sanaa. Blogi on osa Fediversumia, voit tykätä ja kommentoida seuraamalla blogia Mastodonissa.

Fediversumi -reaktiot

Päivän saavutukset kirjoittamishetkeen (20:20) mennessä

Kuva Rolle Laukkarisesta

Rolle Laukkarinen

Kirjoittaja on 37-vuotias elämäntapanörtti, ammatiltaan yrittäjä ja teknologiajohtaja perustamassaan digitoimistossa, verkkosivujen tekijä, koukussa kirjoittamiseen 5-vuotiaasta. Päivät kuluu monipuolisen musiikkiharrastuksen, retropelien ja koodaamisen parissa, mutta arkea piristyttää myös vaimo ja kaksi lasta. Mastodon ja leffat lähellä sydäntä.

Lue Rollesta lisää